Courses

Coursesort ascending Teacher Department
World Studies Melisa Campos Social Studies
WHAP! World History Advanced Placement Catherine Clark Social Studies
Technology and Ethics (Seminar - Carstensen) Christian Carstensen Seminars
Studio Drawing & Painting, Pd. 3 Fine Arts & Music
STEM: Physics STEM (Science, Technology, Engineering, Math)
STEM: Physics STEM (Science, Technology, Engineering, Math)
STEM-I Julia Ciciora STEM (Science, Technology, Engineering, Math)
STEM Trig/ Precalc ( Zayed) Lina Zayed
STEM II Science (Zayed) Lina Zayed STEM (Science, Technology, Engineering, Math)
STEM Environmental Science Steven R. Rogg STEM (Science, Technology, Engineering, Math)
Speech 1 - Campione Gianna Campione English
Spanish for Native Speakers, Level 2 Lynn Santoyo World Languages
Spanish 1 Matthew Mrozek World Languages
Sociology Melisa Campos Social Studies
Sculpture & Ceramics Fine Arts & Music
S1 Physical Education-Health-Pd.B Matthew Barrett Physical Education
RS1 Physical Education-Health-Pd.A Matthew Barrett Physical Education
Robotics Seminar 2 Michael Schroers Seminars
Robotics Seminar 1 Michael Schroers Seminars
Regular Physical Education-Health Shea Parks Physical Education
Regular Physical Education IV Shea Parks Physical Education
Regular Physical Education III Shea Parks Physical Education
Regular English II-Pd. A Eugene Hazzard English
Reclaiming the Narrative: Chicago Youth Violence
Projects in STEM (Zayed) Lina Zayed
Precalculus (Tyagi) Per 2,4,7,8 Aurora Tyagi STEM (Science, Technology, Engineering, Math)
Poetry Out Loud Seminar 1 Seminars
Physical Education- II-Pd.1, B, & D Clark Morgan Physical Education
Physical Education IV-In-Pd.5 Clark Morgan Physical Education
Physical Education III-T-Pd.4 Clark Morgan Physical Education
Physical Education II Matthew Barrett Physical Education
Physical Education I (per 3, 4, 5) - Parks Shea Parks Physical Education
Physical Education (8th Gr) - Parks Shea Parks Physical Education
Physical Education (7th Gr) - Parks Shea Parks Physical Education
Photo Explor I-G 37-1 Aurora Diaz-Meraz Special Education
National Art Honors Society / Art Club Emily Calderon Fine Arts & Music
Mrozek Precalculus Matthew Mrozek STEM (Science, Technology, Engineering, Math)
LTAB English
Integrated Science 1 Alexander Kmicikewycz
Integrated Math I Julia Ciciora STEM (Science, Technology, Engineering, Math)
Integrated Math 1 Alexander Kmicikewycz STEM (Science, Technology, Engineering, Math)
Integrated Math 1 Alexander Kmicikewycz
Inquiry Science I-2, I-4, I-6 (Carstensen) Christian Carstensen STEM (Science, Technology, Engineering, Math)
HUSH!!!! (Honors United States History) 3rd Block Catherine Clark Social Studies
HS1 Graphic Dsgn II-G 37-1 Aurora Diaz-Meraz Special Education
HS1 Graphic Dsgn I-G 37-1 Aurora Diaz-Meraz Special Education
Honors World Studies-Pd. 6 & 7 Domenicos Kosteris Social Studies
Honors US History Melisa Campos Social Studies
Honors United States History Steven Mullooly Social Studies
Honors Topics in Literature, Pd. 7 Dexter Wilde English