Courses

Course Teachersort ascending Department
Exploring Computer Science Surjit Kaur Sandhu Computer Technology, Mathematics
Fundamentals of Information Technology (FIT) Surjit Kaur Sandhu Computer Technology, STEM (Science, Technology, Engineering, Math)
Beginning Band Brandon Harding Fine Arts & Music
Beginning Orchestra Brandon Harding Fine Arts & Music
Advanced Band Brandon Harding Fine Arts & Music
Digital Imaging I & II Fine Arts & Music
Sculpture & Ceramics Fine Arts & Music
Design Seminar I & II Computer Technology, Fine Arts & Music
Beginning Choir Addison Youngblood Fine Arts & Music
Advanced Choir Addison Youngblood Fine Arts & Music
STEM Environmental Science Steven R. Rogg STEM (Science, Technology, Engineering, Math)
Anatomy and Physiology Steven R. Rogg STEM (Science, Technology, Engineering, Math)
AP Capstone Seminar Steven R. Rogg STEM (Science, Technology, Engineering, Math)
AP Capstone Research Steven R. Rogg STEM (Science, Technology, Engineering, Math)
Accelerated Precalc Matthew Mrozek STEM (Science, Technology, Engineering, Math)
Spanish 1 Matthew Mrozek World Languages
Mrozek Precalculus Matthew Mrozek STEM (Science, Technology, Engineering, Math)
Projects in STEM (Zayed) Lina Zayed
STEM II Science (Zayed) Lina Zayed STEM (Science, Technology, Engineering, Math)
STEM Trig/ Precalc ( Zayed) Lina Zayed
Integrated Math 1 Alexander Kmicikewycz STEM (Science, Technology, Engineering, Math)
Integrated Math 1 Alexander Kmicikewycz
Integrated Science 1 Alexander Kmicikewycz
National Art Honors Society / Art Club Emily Calderon Fine Arts & Music
Integrated Math I Julia Ciciora STEM (Science, Technology, Engineering, Math)
STEM-I Julia Ciciora STEM (Science, Technology, Engineering, Math)
AS1 AP Human Geography-6 Catherine Yackee Social Studies
AS1 AP Human Geography-7 Catherine Yackee Social Studies
AS1 AP Psychology-1 Catherine Yackee Social Studies
AS1 AP Psychology-2 Catherine Yackee Social Studies
AS1 AP Psychology-3 Catherine Yackee Social Studies
A.P. English Language and Composition Shyla Wermeling
AS1 AP English Language and -1 Shyla Wermeling English
AS1 AP English Language and -2 Shyla Wermeling English
AS1 AP English Language and -3 Shyla Wermeling English
Honors 1 English III-4 Shyla Wermeling English
Honors 1 English III-5 Shyla Wermeling English
Dream Big: Build Your Dream House Aurora Tyagi Seminars
Precalculus (Tyagi) Per 2,4,7,8 Aurora Tyagi STEM (Science, Technology, Engineering, Math)
Robotics Seminar 1 Michael Schroers Seminars
Robotics Seminar 2 Michael Schroers Seminars
Dual Credit Precalculus Michael Schroers STEM (Science, Technology, Engineering, Math)
AP Calculus BC Michael Schroers STEM (Science, Technology, Engineering, Math)
AP Calculus AB Michael Schroers STEM (Science, Technology, Engineering, Math)
AP Spanish Language Lynn Santoyo World Languages
Honors Spanish III Lynn Santoyo World Languages
Honors Spanish IV Lynn Santoyo World Languages
AP Spanish Literature Lynn Santoyo World Languages
Spanish for Native Speakers, Level 2 Lynn Santoyo World Languages
AP Language and Composition English